Standings compiled from results reported to Connecticut Wrestling Online, the CIAC and state newspapers. 

League representatives are welcome to submit weekly standings by Monday at 5 p.m.

Corrections? E-mail us at CTwrestling7@yahoo.com

Standings: 2001 to 2015
2016 standings

Connecticut Wrestling Online
Since 2001, your source for high school wrestling news and scores
This page was last updated on: February 20, 2017
email me
Copyright 2017, Collinsville Publishing Company
Previous standings

2015-16
2014-15
2013-14
2012-13
2011-12
2010-11
2009-10
2008-09
2007-08
2006-07
2005-06
2004-05
2003-04
2002-03 
2001-02 
2000-01 
​Prep team links
Team                                   
Avon Old Farms                   

Brunswick                            

Chase Collegiate                  

Canterbury-New Milford    

Choate-Wallingford            

Forman School-Litchfield  

Green Farms Academy     

Hamden County Day            

Hopkins-New Haven            

Hotchkiss-Salisbury           

Hyde-Woodstock                 

Marianapolis Prep               

Marvelwood-Cornwall        

Loomis Chaffee                 

Pomfret                                

Salisbury School                 

Suffield Academy            

Taft School-Watertown     

State colleges
Team                                 
Coast Guard                     
Wesleyan                            
Trinity                                  
Sacred Heart                    


2016 standings
As of April 1, 2016

No. Central Conn Conference
Team                 Lg.    Pts.    Overall
x-Granby             8-0    15      13-2
Suff/WL/EG         6-2    12      6-6
y-Somers            4-3    12      6-12
East Windsor      6-2    11      9-7
Canton               3-4      7      5-10
Stafford              2-5       7      5-11
SMSA/Univ/HC   4-4     6      6-12
Coventry             1-7     1      2-13
Enfield                0-7     0      0-12
One points for a dual meet win, 0.5 points for each team beaten at the league tournament 
x-won league title
y-won league tournament
Co-op teams: SMSA, University HS and Hartford Classical; Suffield, WIndsor Locks and East Granby

Berkshire League 
Team                   Lg.         Overall
x-Nonnewaug      3-0           10-3
Terryville              2-1           14-6
Gilbert                  1-2           6-13
Northwestern      0-4           4-12
x-won league championship

CCC North
Team                      Lg      Overall
x-East Hartford       6-0     22-3
Wethersfield           5-1     16-5
Manchester            3-2     12-8
South Windsor       3-3       8-9
Avon                      2-4     10-11
East Catholic         2-4     12-11
Glastonbury           0-5     3-13
x-won league championship

CCC South
Team                    Lg      Overall
x-Middletown        6-0      19-0
Bristol Eastern      5-1      15-2
Bristol Central      4-2       13-4
Platt High             3-3       15-7
Maloney               2-4       11-13
Berlin                   1-5        7-13
Plainville              0-6        6-16
x-won league championship

CCC West
Team                   Lg        Overall
x-Southington     6-0        12-3
Simsbury            4-1         5-6
Conard               4-2        19-12
Farmington        3-3         13-13
New Britain        2-3          4-16
Hall                    1-5          5-16
Newington         0-6          2-19
x-won league championship

CCC East
Team               Lg      Overall
x-E.O. Smith     5-0    10-15
RHAM              4-1    14-10
Fermi               3-2     5-10
Rocky Hill         2-4     7-9
Windsor           0-4     0-12
Rockville          0-4     0-24
x-won league championship

Naugatuck Valley League*
Team           Lg      Overall
Derby          4-0        15-8
Oxford         3-1         8-10
St. Paul       2-2         10-16
Seymour     1-3         3-16
Holy Cross  0-4         2-23
*NVL does not officially recognize wrestling as a league sport

Eastern CT Conference Large
Team                  Div.     Pts.  Overall
y-Ledyard           6-0    12    22-5
New London      5-1      9    12-4
Fitch                  3-3      8      8-21
NFA                   4-2      7      6-7
Woodstock Ac   2-4      4      10-11
Bacon Acad.      1-5      1      1-10
East Lyme         0-6      1      2-22

Eastern CT Conference Small
Team                 Div     Pts.  Overall
xy-Windham       6-0    12    22-0
Killingly                5-1    9     20-3
Montville             4-2     9     24-4
Lyman M/WT     3-3     6     9-10
Waterford          2-4    4     15-14
Griswold            1-5     1     8-10
St. Bern/NT       0-6     1    15-17
ECC teams earn 1 point for each win against divisional opponent and 1 point for each divisional opponent beaten at the league tournament
Co-op teams: Lyman Memorial/Windham Tech; St. Bernard's/Norwich Tech
x-won league championship
y-won divisional title

Southern CT Conf -- A Division
Team                  Div.      Overall
xy-Foran             5-0    35-3
Xavier                 4-1    13-8
Hand                  3-2    13-4
Guilford              2-3     21-8
Shelton              1-4     22-4
Branford            0-5      9-20

Southern CT Conf.  -- B  Division
Team                 Div.     Overall
y-Fairfield Prep  5-0     9-6
East Haven        4-1    13-6
Cheshire            3-2    12-9
Jonathan Law    2-3    14-13
Amity                 1-4     9-12
New Haven       0-5     0-22
x-won league title
y-won division title

Southwest Conf. (SWC) -- Colonial
Team                 Lg.     Overall
xy-New Milford   8-0      19-1
Newtown            7-1      12-1
Pomperaug        6-2      10-9
Masuk                5-3      16-14
Stratford            2-5      15-12
Bunnell              0-8       1-20

Southwest Conf. (SWC)  -- Patriot
Team                 Lg.     Overall
y-New Fairfield   6-1      10-2
Bethel                 3-4      3-12
Weston               2-5      8-9
ND-Fairfield        2-5      8-14
JBarlow/Imm      0-7      4-17
x-won league championship
y-won division title

FCIAC Eastern Division 
Team                  Div.    Pts.   Overall
y-Fair. Warde      6-0     0       13-2
Fair. Ludlowe      5-1     0       15-3
New Canaan      3-3     0       10-8
Norwalk              2-4      0       8-9
B. McMahon       2-3      0       3-6
Wilton                 2-4     0        7-15
Darien                0-5     0       9-11

FCIAC Western Division 
Team               Div.      Pts.  Overall
xy-Danbury       6-0      0      18-0
Trumbull           5-1      0      18-3
Greenwich        4-2      0       8-3
Westhill             3-3      0      11-5
Stamford          1-4      0       6-7
Ridgefield         1-5      0       7-8
Staples             0-5      0       1-13
x-won league championship
y-won division title

Constitution State Conference
Team                   Lg.       Overall
xy-Ellis Tech         3-0        24-2
Harding               1-1        5-16
Wolcott Tech        0-1       1-18
Platt Tech/WH     0-2        0-19
x-won league championship
y-won league tournament

Other state teams
Team                                   Overall
Morgan                           13-9
Haddam-Killingworth      0-2
Portland                         1-11

Prep Schools
Team                                   Overall
Avon Old Farms                  17-7
15th NEPSAC, 3rd WNEISWA
American School for Deaf   0-0
xx NEPSAC, xx WNEISWA
Brunswick                             21-0
3rd NEPSAC, 1st WNEISWA
Chase Collegiate                  6-9
30th NEPSAC, 11th WNEISWA
Canterbury-New Milford     11-9
22nd NEPSAC, 8th WNEISWA
Cheshire Academy
xx NEPSAC, xx WNEISWA
Choate-Wallingford            15-6
13th NEPSAC, xx Class A
Forman School-Litchfield   0-0
42nd NEPSAC, 16th WNEISWA
Gunnery-Washington          0-0
xx NEPSAC, xx WNEISWA
Green Farms Academy        0-0
20th NEPSAC, 10th WNEISWA
Hamden County Day            0-0
xx NEPSAC, 7th WNEISWA
Hopkins-New Haven           14-5
19th NEPSAC, 6th WNEISWA
Hotchkiss-Salisbury            0-0
8th NEPSAC, 5th WNEISWA
Hyde-Woodstock                 5-3
35th NEPSAC, xx Class A
Marianapolis Prep               14-13
35th NEPSAC, 4th EIL
Marvelwood-Cornwall         11-16
27th NEPSAC, 9th WNEISWA
Loomis Chaffee                  18-14
25th NEPSAC, 6th Class A
Pomfret                                8-13
30th NEPSAC, 12th WNEISWA
Salisbury School                  2-7
40th NEPSAC, 15th WNEISWA
Suffield Academy              1-16
42nd NEPSAC, 13th WNEISWA
Taft School-Watertown      12-5
26th NEPSAC, 4th WNEISWA 

State colleges
Team                                   Overall
Coast Guard                       6-5
Wesleyan                            11-8
Trinity                                  7-11
Sacred Heart                      2-15

EIWA standings      FINAL, Feb. 1
                            Lg.    Overall        
​Lehigh                  7-0    13-3
Cornell                 6-1     6-5
Navy                    4-1    10-3
Bucknell               6-3    12-6
Drexel                 6-3    10-7
Binghamton        7-4    11-7
Columbia            7-4     9-7
Princeton            7-4     8-8
Harvard              5-3     8-4
Pennsylvania      6-5     6-6
Army                  2-3     3-7
Brown                3-8     5-9
American           1-6     6-9
Hofstra              1-7     5-13
Franklin& Marshall 1-8    6-12
Sacred Heart    0-10    2-15
2017 standings

As of February 18, 2017

Click on the PDF for the latest team standings 
from around Connecticut