This page was last updated on: June 24, 2018
Connecticut Chapter
National Wrestling Hall of Fame
Connecticut chapter 
of the 
National Wrestling Hall of Fame

Lifetime Service Award
Joseph James Alissi
Official
West Hartford, CT

Daryl Arroyo
Springfield College
Milford, CT

George F. Beaudry
Conard High School
West Hartford, CT 

Mark Cammisa
Danbury Youth Wrestling and USA Wrestling CT

John Chacho
Coach and official
Westport, CT

Abraham Chamie
Coach and Official
Ivoryton, CT

Frank Chaves
Coach and official
Simsbury, CT

Brian T. Crudden
Windham High School
Windham, CT

James Cunningham
Holy Cross High School
Waterbury, CT

Jim Day
Berlin High School
Berlin, CT

Ken DeStefanis
Central Connecticut State
New Britain, CT

Stephen Eldridge
U.S. Coast Guard Academy
Salem, CT

Walter Jadach
Derby High School
Derby, CT

David F. Kanute
Southington Youth Wrestling
Southington, CT

John Lawless
Nonnewaug High
Woodbury, CT

Rodney G. Leyland
Ledyard High School
Ledyard, CT

Brian Manzi
Official
Southington, CT

Ray Mainville
Coach and official
Maloney HIgh
Meriden, CT

Michael Morris
Coach and official
Danbury High
Danbury, CT

Bernard Nasser
Coach and official
Fitch-Groton, CT

Arthur B. Powers
Official
Berlin, CT

Franklin H. Robinson
White Plains (N.Y.) High School; Hall High School
West Hartford, CT

Glenn R. Rupert
Waterford High School
Waterford, CT

Robert M. Serrano
Brookfield and New Farifield High Schools, Coach and official
Brewster, New York

Rick Sherman
East Lyme High School
East Lyme, CT

Ricky Shook
Danbury High School
Danbury, CT

Carl Snitkin
Norwich Free Academy
Norwich, CT

Roger Vertefeuille
Bulkeley High School 
Hartford, CT

John A. Vino
Official
Stonington, CT

Arthur Peter Ziegler
East Lyme and Montville High Schools
Oakdale, CT

Medal of Courage Award
PFC Jeffrey Francis Braun
Stafford, CT

Mark C. Lawrence
Glastonbury, CT

Andrew Levitt
State of Connecticut

Staff Sgt. Joseph Kapacziewski
Bristol, CT

Outstanding American Award
Gralyn Harris
Waterbury, CT

Richard M. Larrabee
State of Connecticut

Michael P. Morris, Jr.
Coach and official
New Milford, Hebron, Colchester

Erik Weihenmayer
Weston, CT
Links

National Wrestling 
Hall of Fame

Induction banquet photos
2010 
2013
2016 (Facebook)
2016 (banquet)

Previous induction banquets
2010
2013
2016

USA Wrestling Connecticut

Connecticut Wrestling Online
email me

2016: From left, Mark Cammisa, Michael P. Morris, Jr., Daryl Arroyo and John Lawless were inducted into the Connecticut chapter of the National Wrestling Hall of Fame
2016
Banquet page 
2010
Banquet page 
2013
Banquet page 
2013: From left, John Chaco, Frank Chaves, Ricky Shook, Bernie Nasser, Joseph Kapacziewski and Ken DeStefanis.
2010: From left, Ray Mainville, Gralyn Harris, Michael Morris, Jim Day, Buster Jadach, Jim Cunningham
2005
Joe Alissi, Dave Kanute, Mark Lawrence, Andrew Levitt, Glenn Rupert, Robert Serrano, Rick Sherman, Eric Weihenmayer, Art Ziegler

2004
George Beaudry, Jeffrey Braun, Abe Chamie, Steve Eldridge, Richard Larrabee, Rod Leyland, Frank Robinson, Roger Vertefeuille

2003
Brian Crudden, Brian Manzi, Arthur Powers, Carl Snitkin, John Vino